Székelykál Marosvásárhelytől 17 kilométerre északkeletre fekszik, erdőkkel övezett, lankás, dombos vidéken. Kb. 500 fős lakossága közül többségben a magyarok vannak, de fogyóban és elöregedőben. Ezért és a kor kihívásaira válaszként is egyre fontosabbá válik népi hagyományaink átörökítését prioritásként kezelni.
A Székelykáli Néptánccsoport helybeli családok kezdeményezéséből alakult, akik gyerekeikkel együtt kezdtek el táncot tanulni és azokat közönség előtt is bemutatni. Céljuk az erdélyi népi táncok elsajátítása és bemutatása, valamint a fiatal generációval való megszerettetése, magyar népi kulturális örökségünk továbbhagyományozása.
A csoportban három generáció táncol együtt: a felnőttek, a fiatalok és a kisiskolás gyermekek is. Ezzel igyekeznek a néptánccsoport jelenlegi vezetői, Molnár Miklós Csaba és Izabella elérni azt, hogy közösen, élményszerűen, “példával tanítva” adják át és szerettessék meg a jövő nemzedékkel a táncainkat. Ezért nemcsak a próbáik közösek, hanem koreográfiáik is úgy készülnek, hogy a három generáció együtt mutatja be tánctudását, mindenki a maga korosztályának megfelelően. Minden eszközzel igyekszünk felhívni a gyerekek és fiatalok figyelmét a néptánc szépségére és közösségnevelő erejére.
Az együttes repertoárjában felcsíki, nyárádmenti, mezőségi, vajdaszentiványi és széki táncok szerepelnek.
Jelenleg 26 aktív táncosa van a tánccsoportnak. Három korosztály táncol együtt: 6 felnőtt, 8 fiatal (16-25 év közötti) és 10 általános iskolás gyerek (9-15 éves).
A tánccsoport szakmai felkészítője és koreográfusa Fazakas János néptáncoktató.
Évente részt veszünk a község rendezvényein, valamint regionális néptánctalálkozókon, falunapokon, különféle ünnepélyeken, valamint a magyarországi Kál nevű testvértelepülés rendezvényein. Eddigi leghosszabb kiszállásunk a montenegrói Sutomoréba volt 2021-ben, amikor részt vettünk az ott szervezett nemzetközi néptáncfesztiválon.
Saját rendezvényünk a székelykáli farsangi néptánctalálkozó és a Sarlós Boldogasszony napi búcsús bál.
A néptáncegyüttes művelődésszervezői szerepet is vállal a faluban. Táncaink, népdalaink és citeramuzsikánk mellett egyéb tevékenységekkel is igyekszünk fellendíteni a kulturális életet: felolvasómaratont, közös adventi gyertyagyújtást, könyvbemutatókat, különféle találkozókat szervezünk, valamint a környező településekkel közös programokat is (népdalestek, táncház, hagyományos disznóvágás stb.)